Scenariusz lekcji umożliwia, za pomocą prostych doświadczeń, przybliżenie uczniom zjawisk elektrycznych. Pokazuje zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz konsekwencje wynikające z nie przestrzegania tych zasad. SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
OPRACOWAŁA mgr Dorota Sobala nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszowie
TEMAT : PRZEZ JAKIE SUBSTANCJE PRZEPŁYWA PRĄD?
Cele ogólne :
· Pogłębianie rozumienia zjawisk elektrycznych
· Opanowanie umiejętności wykonywania doświadczeń
· Zachowanie zasad bezpieczeństwa w kontakcie z urządzeniami elektrycznymi
· Zrozumienie wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne
· Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w lekcji
· Wdrażanie do samodyscypliny
Cele operacyjne :
Wiadomości – uczeń zna :
- pojęcia przewodnik i izolator
- zasady budowania obwodów elektrycznych
- zagrożenia wynikające z nieprawidłowego użytkowania urządzeń elektrycznych
- zasady udzielania pierwszej pomocy przy porażeniu prądem
- zasady zachowania się w czasie burzy
- konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła prądu
Umiejętności – uczeń umie :
- zbudować prosty obwód elektryczny
- sprawdzić czy badana substancja przewodzi prąd
- wykonać proste doświadczenie według instrukcji
- zapisać obserwacje
- wyciągać wnioski z przeprowadzonych doświadczeń
Postawy – uczeń potrafi :
- pracować z zaangażowaniem na lekcji
- współpracować w grupie
- ponosić odpowiedzialność za efekty pracy zespołowej
Formy pracy : - praca grupowa, zbiorowa, indywidualna
Metody pracy : doświadczenia, pogadanka, dyskusja, pokaz
Materiały środki dydaktyczne : miernik uniwersalny, płaskie baterie, żarówki, przewody, przedmioty wykonane z różnych metali : gwóźdź stalowy, łyżeczka aluminiowa, drut miedziany, nożyczki, moneta oraz papier, , plastikowa linijka, gumka, drewniany patyczek, pręcik szklany, karty pracy, komputer, program multimedialny „Przyroda dla klasy VI”
Realizacja ścieżek edukacyjnych : edukacja prozdrowotna, edukacja ekologiczna
Przebieg zajęć :
I. FAZA WPROWADZAJĄCA
1.Powitanie uczniów.
2. Sprawy organizacyjno – porządkowe.
3. Podzielenie uczniów na zespoły.
4. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat zjawisk elektrycznych.
5. Nawiązanie do tematu lekcji.
Zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.
II. FAZA REALIZACYJNA
- Uczniowie wykonują w grupach doświadczenie 1 zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy. ZAŁĄCZNIK NR 1
- Uczniowie zapisują obserwacje, a następnie liderzy grup przedstawiają wyniki.
- Uczniowie oglądają krótki film o przewodnikach i izolatorach.
- Wspólnie formułują i zapisują wniosek do przeprowadzonych doświadczeń.
- Uczniowie, razem z nauczycielem, zastanawiają się, gdzie w codziennym życiu można wykorzystać właściwości przewodników i izolatorów.
- Nauczyciel przeprowadza doświadczenie pokazujące przepływ prądu przez ciało człowieka. ZAŁĄCZNIK NR 2
- Pogadanka na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.
- Pokaz udzielania pierwszej pomocy w wypadku porażenia prądem przygotowany przez członków szkolnego koła PCK.
- Omówienie zasad zachowania się w czasie burzy.
- Konwencjonalne i niekonwencjonalne źródła prądu i ich wpływ na środowisko- pogadanka , krótki film.
III FAZA PODSUMOWUJĄCA
- Podsumowanie i powtórzenie omawianego na lekcji materiału.
- Ocena pracy uczniów.
- Zadanie pracy domowej.
- Napisz jak należy się zachować w czasie burzy?
- Jak powinienem postępować, aby przyczynić się do oszczędzania energii elektrycznej?
- Pożegnanie.
KARTA PRACY ZAŁĄCZNIK 1
Doświadczenie 1.
Przygotuj : Płaską baterię, żarówkę, 3 przewody, pręcik szklany, gwóźdź stalowy, papier, łyżeczkę aluminiową, drut miedziany, nożyczki, monetę , plastikową linijka, gumkę, drewniany patyczek.
Zbuduj obwód składający się z baterii i żarówki. W jednym miejscu zrób przerwę w postaci zakończeń przewodów. Przyłączaj do obwodu za pomocą wolnych zakończeń przewodów przygotowane przedmioty. Obserwuj za każdym razem, czy żarówka zaświeci się . Wyniki obserwacji zapisz w tabelce.
Obserwacje :
Przedmioty przez które przepływa prąd i żarówka świeci
|
Przedmioty przez które nie płynie prąd i żarówka nie świeci
|
|
|
Wniosek :
Prąd przewodzą przedmioty wykonane z różnych ..metalach...........
Substancje które przewodzą prąd elektryczny to .......przewodniki............
Prądu nie przewodzą przedmioty wykonane z ..........papieru.............. ,
..........drewna............... , .........szkła........................ , ...........gumy....................
i .......plastiku... Substancje , które nie przewodzą prądu elektrycznego to .......izolatory.......... . ZAŁĄCZNIK 2
Doświadczenie 2 Czy ciało człowieka przewodzi prąd?
Przygotuj : miernik do mierzenia bardzo małych prądów, płaską baterię, przewody.
Zbuduj obwód jak w poprzednim doświadczeniu, ale żarówkę zastąp miernikiem. Weź w ręce końce przewodów. Obserwuj wskazówkę miernika. Teraz zwilż dłonie wodą i powtórz doświadczenie. Jak teraz zachowa się wskazówka miernika?
Obserwacje :
.....Po zwilżeniu dłoni wodą wskazówka miernika bardziej się wychyla ............... .......................................................................................................................................................
Wniosek :
...........Ciało człowieka przewodzi prąd . Woda jest dobrym przewodnikiem. ....... .......................................................................................................................................................
PAMIĘTAJ ! Nigdy nie dotykaj urządzeń elektrycznych mokrymi rękami !
|
|